Her er vinderne af Frugt- og Grøntprisen 2026!
På Fødevaredagen 2026, arrangeret af Landbrug & Fødevarer, blev Frugt- og Grøntprisen 2026 uddelt og hermed er Danmarks stærkeste frugt- og grøntkæder fundet. Prisoverrækkelsen fandt sted på Hindsgavl Slot, hvor fødevarebranchen var samlet til årets store branchedag.
15.09.2026
Blandt de nominerede kæder var det Netto og SuperBrugsen, der løb med årets hæder i henholdsvis kategorierne Discount og Super-/hypermarked. Begge kæder modtager prisen for deres målrettede arbejde med at udvikle frugt- og grøntkategorien og skabe inspirerende kundeoplevelser med fokus på kvalitet, sortiment og præsentation.
Frugt- og grøntafdelinger, der inspirerer kunderne
Frugt- og Grøntprisen hylder de kæder, som formår at løfte frugt- og grøntkategorien gennem høj kvalitet, stærke kundeoplevelser og inspirerende afdelinger. Frugt og grønt er blandt de mest krævende kategorier i dagligvarehandlen, hvor friskhed, sæsonvariationer, håndtering og præsentation spiller en afgørende rolle. Mange dagligvarekæder arbejder i dag målrettet med at udvikle kategorien og gøre det lettere og mere attraktivt for kunderne at vælge frugt og grønt i hverdagen. Kædernes indsats har stor betydning for både forbrugeroplevelsen og kategoriens udvikling.
De nominerede kæder er udvalgt af en fagjury, der har gennemført en række butiksbesøg for at vurdere kvalitet, sortiment, præsentation, vedligeholdelse og kundeoplevelse.
Årets vindere
Prisen blev uddelt i kategorierne Discount og Super-/hypermarked. Årets vindere har på hver deres måde vist, hvordan en målrettet indsats kan løfte frugt- og grøntkategorien. Kæderne leverer en høj og ensartet standard på tværs af butikkerne, hvor kunderne mødes af velholdte afdelinger, et attraktivt sortiment og en præsentation, der gør frugt og grønt til et naturligt valg.
-Frugt- og grøntafdelingen er ofte det første, kunderne møder i butikken, og derfor spiller den en afgørende rolle for det indtryk, de tager med videre gennem hele indkøbsturen. Samtidig er det en af de mest krævende kategorier at arbejde med. Varerne er levende, sæsonprægede og stiller store krav til kvalitet, håndtering og præsentation. Derfor vil vi gerne anerkende de kæder, der formår at skabe stærke frugt- og grøntafdelinger og gøre kategorien til en central del af kundeoplevelsen, siger Katrine Dahl Pind, prisansvarlig og chefkonsulent i Landbrug & Fødevarer.
Netto, vinder i kategorien Discount, udtaler:
-Først og fremmest er vi enormt stolte af, at vinde den her pris – vi bruger meget krudt på at træne og uddanne vores medarbejdere på gulvet for at sikre god overskuelighed og varetilgængelighed – de gør et kæmpe stykke arbejde hver eneste dag, fortæller Bo Otzen, distriktchef, Netto.
Super Brugsen, vinder i kategorien Super-/hypermarked, udtaler:
-Det føles fuldstændig fantastisk at vinde den her pris! Et år hvor vi virkelig har givet den gas ude i butikkerne, så jeg er rigtig glad for at vi har vundet, også på baggrund af det hårde stykke arbejde vi ligger i afdelingerne derude, fortæller Nicolai Bille Horsner, kategoridirektør for Frugt, Grønt og Blomster, COOP Danmark.
Stort tillykke til vinderne!
Billede: Bo Otzen, distriktchef, med team fra Netto. Sammen med Katrine Dahl Pind, Chefkonsulent, Landbrug & Fødevarer og prisansvarlig for Frugt-og Grøntprisen 2026. Foto: Morten Beck, Marketing Media.
Billede: Nicolai Bille Horsner, kategoridirektør for Frugt, Grønt og Blomster, med team fra COOP Danmark. Sammen med Katrine Dahl Pind, Chefkonsulent, Landbrug & Fødevarer og ansvarlig for Frugt-og Grøntprisen 2026. Foto: Morten Beck, Marketing Media.
De nominerede til Frugt-og Grøntprisen 2026:
Kategorien Discount
-
Lidl
-
Netto
-
365discount
-
Rema 1000
Kategorien Super-/hypermarked
-
Føtex
-
Bilka
-
SuperBrugsen
-
MENY
En pris med fokus på mere frugt og grønt
Frugt og grønt spiller en central rolle i danskernes dagligdag og er samtidig en kategori med stort udviklingspotentiale. Frugt- og Grøntprisen er med til at synliggøre og anerkende de kæder, der investerer i at skabe inspirerende afdelinger, høj kvalitet og gode kundeoplevelser.
Prisen skal samtidig inspirere til fortsat udvikling i hele branchen og styrke samarbejdet mellem detailhandlen og gartnerierhvervet.
Frugt- og Grøntprisen arrangeres af Landbrug & Fødevarer og finansieres af Produktionsafgiftsfonden for frugt og gartneriprodukter.
Kontakt